Fortis Sinanlı - Haberler

Vatan Gazetesii

31 Ekim 2016 Haberler
FİKİRTEPE DÖNÜŞÜMÜNE AVRUPA’DAN ÖDÜL GELDİ
 
Fikirtepe’de inşa edilecek Fortis Sinanlı projesi lansmana çıkmadan Avrupa’dan ödül kazandı. Karma kullanım projesi geliştirme kategorisinde ödül kazanan proje, dönüşüme örnek olacak.
 
Avrupa’da birçok kategoride gayrimenkul projelerini ödüllendiren ve son yıllarda Türk firmalarının büyük ödüllerle döndüğü European Property Awards’tan (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) Fikirtepe’ye ilk ödül geldi. Sinanlı Yapı ve Yiğit İDK Group’un Kadıköy Fikirtepe’de hayata geçirdiği Fortis Sinanlı Kadıköy projesi, ‘European Property Awards 2016-2017’de karma kullanım projesi geliştirme kategorisinde ödül aldı. Sinanlı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Sinanlı, projenin gelecek süreçlerde sadece Türkiye’de değil, dünyada da kentsel dönüşümün örnek projelerinden biri olacağını söyledi.
 
Tek Parçada En Büyük
Yatırım değeri 300 milyon lira, proje değeri de 1 milyar lira olan Fortis Sinanlı Kadıköy, 30 bin metrekarelik Fikirtepe’nin tek parçada en büyük adasında inşa edilecek. İnşaat alanı 162 bin metrekare olan projede, 1.033 konut, 96 home-office, 17 bin metrekare ticari alan yer alacak. 649 hak sahibinin bulunduğu projenin yüzde 57’si hak sahiplerine verilecek geriye kalan yüzde 43’lük pay ortaklığın olacak. 2 hafta içinde satışa çıkarılması planlanan projede, metrekare birim fiyatları 7 bin 500 ile 9 bin 500 lira arasında değişecek. Daire bedelleri 385 bin liradan başlayarak, 2 milyon liraya kadar çıkacak. Reşit Sinanlı, satışa çıkmadan 500 ön talep aldıklarını, metrekare satış fiyatının teslimde 15 bin liraya kadar yükseleceğini ifade etti. Yıkım çalışmaları Nisan’da başlayan projenin temeli Kasım’da atılacak ve teslimler Mart 2019’da yapılacak.
Önder Yiğit de 5 bloktan oluşan projelerinde 1+0’dan 5+1’e kadar 6 farklı daire tipi olduğunu belirtti. Yiğit, “Kadıköy’ün geçmişine duyduğumuz saygıyla klasik rezidans hayatı yerine komşuluk ilişkilerinin iyi olacağına inandığımız apartman tarzını oluşturduk. Bölgede tek katta 16 daire olan projeler var, biz komşuluk için her kata en fazla 7 daire yaptık” dedi.
 

 
Dönüşüme Etiler’den Devam
Fikirtepe’de Yiğit Group’la ilk ortaklıklarını hayata geçirdiklerini söyleyen Reşit Sinanlı, şöyle konuştu: Fikirtepe’de diğer adalara bakacağız. Etiler Belediye Sitesi’nde hak sahipleriyle görüşüyoruz. Eğer olursa 700 daire ve 1.5 milyar dolarlık iş çıkacak. Ayrıca Üsküdar’la da ilgileniyoruz.”
 
Bakan’dan 3 Çözüm
Fikirtepe’de çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin bölgeyi ziyareti ile hızlandığını kaydeden Reşit Sinanlı, son gelişmelerle ilgili şu bilgileri verdi:
“Altyapı ihalesi, yer tahsisi yapıldı. 10 gün içinde ihaleyi alan firma çalışmalara başlayacak. Her firma altyapı katılım bedeli olarak bir ödeme yaptı. Biz 8 milyon lira ödedik.” Bakan Özhaseki’nin bölgede süreci hızlandırmak için destek verdiğini belirten Sinanlı, şunları anlattı:
 
“3 çözüm sundu. ‘Süreci uzatan firmanın yerlerini alırız, kat malikleri anlaşmakta direnirse paylarını satarız, mali sıkıntıda olan firma varsa İlbank gibi aracı kurumlarla biz gireriz’ dedi. Süreç hızlanıyor.”
 
Ödül Törenine Türkiye Damgası
Önceki gün Londra’da düzenlenen ödül törenine Türk firmaları damga vurdu. Eva Gayrimenkul, İkidesign group, Sinpaş GYO, AND Gayrimenkul, Arıkan Yapı, Sancaktepe Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu birçok kuruluş ödül kazandı.

DİĞER HABERLER